0
0,00  0 elementów

Brak produktów w koszyku.

Mitshubishi Pajero – CAMO – US-ARMY

9 listopada 2020

Kamuflaż wojskowy

Mitshubishi Pajero – CAMO – US-ARMY

Mitshubishi Pajero – CAMO – US-ARMY

Styl oklejania samochodów typu kamuflaż militarny, oczywiście zaczerpnięty został bezpośrednio z różnych oddziałów wojskowych armii. Każda formacja, specjalistyczna posiada swój indywidualny wzór. Ma on odniesienie do terenu w jakim użytkowane są samochody.

Zadanie militarne – Ukryć w terenie!

Oklejanie kamuflażem jest jednocześnie bardzo efektowną formą zmiany wizerunku samochodu. Nie trzeba mieć do tego specjalnych zezwoleń. Jednak na ulicy auto prezentuje się jak typowo wojskowe.

Styl militarny kamuflaż, sprawi iż poczujesz się jak Generał!

A może jeździsz na polowania, jesteś zapalnym wędkarzem, lub po prostu fanem militariów?

Tak, to folia w stylu kamuflaż – jest dla Ciebie! Z szeregu wielu jednostek, wybraliśmy najbardziej elitarne wzorce oklejenia. Twój samochód może charakteryzować się jako jednostki specjalne dowolnej Armii ze Świata. Żołnierzy służących w każdym wybranym terenie.

Jak powstało oklejanie w kamuflaż i do czego on służy?

Zmylić przeciwnika, oszukać jego wzrok. Ludzki wzrok, wykorzystuje dwa równoległe procesy widzenia – przestrzenne i centralne. Za pomocą przestrzennego rozróżnia się pobieżnie obszary, kolor, ruch, dodatkowo widzenie centralne identyfikuje to co obserwujemy.

Przykładowo widząc nieokreślone pole powierzchni danego koloru, postrzegamy je za pomocą widzenia przestrzennego, może to być np. Kolor zielony, przeszkoda, obszar, wielkość. Następnie dokładnej weryfikacji dokonuje widzenie centralne, które określa i weryfikuje z ośrodkiem mózgowym co dany obiekt reprezentuje. Czy jest to samochód, czy człowiek, czy poruszające się zwierze.

Wzorów oklejania kamuflażem jest bardzo dużo. Pomimo opto-elektronicznego rozpoznawania obiektów, cały czas trwają badania na temat zastosowania różnych wzorów kamuflażu i jego odbioru zarówno za pomocą oka ludzkiego, jak i sprzętu elektronicznego.

Zmniejszając kontrast pomiędzy obiektem a otoczeniem, wzrok ludzki trudniej ocenia obserwowany cel. Stosowane kamuflaże nazywamy wtedy mimetrycznymi (z gr. mimesis – upodabnianie), często wykorzystuje się wtedy jednolite barwy typu ghaki, kolory oliwkowe, ciemne zielenie. W znacznym stopniu wtapiają kolory w oklejeniu matowym, które zapobiegają ew. odbłyskom świetlnym. Takie maskowanie działa jedynie na dalsze odległości. Na przeciw trudniejszemu zadaniu, jakim jest kamuflowanie z bliska – służy zastosowanie nierównomiernych i wielobarwnych plam. Kolory i kształty upodabniające się do otoczenia, np. Drzew, gałęzi, kamieni, oraz ogólnego otoczenia.

Wzory kamuflaży rozwinęły się na początku, podczas II Wojny Światowej. Wtedy to bowiem powstał np. Radziecki wzór Liść/Pietrucha i amerykański Jungle Camouflage znany jako Duck Hunter.

Po II wojnie światowej wprowadzano podobne wzory np. austriacki M/57. W Polsce powstały takie wzory jak Moro czy wzór Puma.

Nowoczesne techniki druku jak i możliwość oklejania pojazdów, zapoczątkowały dodatkowo możliwość stosowania wzorów fotorealistycznych. Są to przeniesione dokładne obrazy z danego terenu, np. liście, krzaki, trzciny, i inne trawy. Takie wzory mają pewną wadę, jeśli chodzi o jeden określony przekaz jaki zawierają, i są przygotowane głównie na daną porę roku, dokładny teren.

Ogólnie maskowania te, są skuteczne w działaniu dla widzenia przestrzennego. Jeśli dany obiekt zostanie zidentyfikowany, śledzeniem zajmuje się układ widzenia centralnego. Jest możliwość deformacji takie widzenia, poprzez wykonanie specjalnych wzorów zmieniających kształt. Stosujemy wtedy kamuflaż deformujący tzw. Dazzle Camouflage.

Niemcy wymyślili podczas wojny Splinter (szczególnie w wersji "A"), Włosi M29, brytyjczycy Denison Smock Pattern, a Rosjanie Ameba. Współczesnie znamy deformujace kamuflaże: szwedzki wzór M/90,  francuski CCE oraz norweski M/98 .

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram